Kardinal Bozcaada MINIA

Plajlar, Deniz

Bozcaada’nın turkuaz rengi denizi ve incecik altın rengi kumsalları ziyaretçilerini büyüleyecek güzelliktedir. Denizi oldukça temiz, yosunsuz, kumluk ve sakindir. Suyu genel olarak soğuktur ama bu tertemiz su, serinliğiyle dinçleştirici bir etkiye sahiptir. Adanın en güzel yanı en rüzgarlı havada bile keyifle denize girip güneşlenebilecek bir koy seçeneği sunmasıdır. Rüzgar nereden eserse essin, dalgasız bir koy bulmak her zaman mümkündür.

Adanın irili ufaklı tüm koylarında denize girilebilir. Bazılarına ancak patika yollardan yürüyerek ulaşılır. Bazıları ise sadece size özel olacak kadar küçüktür. Bu bakir koylar, ziyaretçilerin özenli ve saygılı kullanımıyla doğallıklarını korumaktadır. Ayazma, Sulubahçe, Habbele ve Mermer Burnu’na plajlarına minibüs seferleri bulunmaktadır. Beylik koyu, Çayır, Ayana, Tuzburnu, Poyrazlimanı, Çapraz gibi diğer koylara gitmek için, bisiklet, motosiklet kiralayabilir ya da uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ayazma: Adanın en popüler dolayısıyla en kalabalık plajıdır. Uzun kumsalı ve masmavi denizi oldukça etkileyicidir. Plaj boyunca şemsiye ve şezlong kiralamak mümkündür. Ayrıca duşlar ve soyunma kabinleri de bulunur. Yol boyunca sıralanmış restoranlarda öğle ve akşam yemeği için birçok alternatif mevcuttur.

Sulubahçe: Ayazma ile Habbele arasındaki eşsiz doğal güzelliği olan bakir koydur. Bu plajda günübirlik tesis yoktur ancak hemen yukarısında bulunan çadır kamp yerinden ve Ayazma sahilindeki tesislerden hizmet alabilirsiniz.

Habbele: Ayazma’dan sonra gelen Sulu Bahçe Koyu’nun bitişiğindeki koydur. Daha sakin bir yer arayanların tercih ettiği bu plajda da yiyecek-içecek servisi alabileceğiniz, şezlong-şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

Mermer Burnu (Akvaryum): Halk arasında, etrafta yüzen çeşitli balıkların çokluğundan dolayı Akvaryum Koyu olarak da bilinir. Herhangi bir plaj tesisi olmayan küçük bir koydur. Adadaki profesyonel dalış noktalarından biridir. Ama şnorkelle yüzerek de deniz altındaki bin bir çeşit canlıyı ve amfora kalıntılarını görebilirsiniz.

Tuzburnu: Ada’da rüzgarın lodos olduğu zaman, girilebilecek en güzel koylardan biridir. Ada’nın Tuzburnu fenerinin olduğu uçta, anakarayı karşıdan gören turkuaz renkli koylarından biridir. Denizin içi de dışı da kumdu